Kasım 29, 2021 02:26
Ülker Fırtınası / Ağaçlardan suyun çekilme zamanı

Kullanım Şartları

Lütfen sitemizi kullanmadan evvel bu ‘Kullanım Şartları’nı dikkatlice okuyunuz. 

Bu Platformu kullanan üyelerimiz aşağıdaki şartları kabul etmiş varsayılmaktadır:

 1. Sitemizdeki web sayfaları ve ona bağlı tüm sayfalar (Site-‘www.evimizdekibotanik.com’) Kesklinna linnaosa, Sakala tn 7-2, 10141, Estonya adresindeki boboVINTA OÜ firmasının (Firma) malıdır ve onun tarafından işletilir. Sizler (‘Kullanıcı’) sitede sunulan tüm hizmetleri kullanırken aşağıdaki şartlara tabi olduğunuzu, sitedeki hizmetten yararlanmakla ve kullanmaya devam etmekle; Bağlı olduğunuz yasalara göre sözleşme imzalama hakkına, yetkisine ve hukuki ehliyetine sahip ve bu sözleşmeyi okuduğunuzu, anladığınızı ve sözleşmede yazan şartlarla bağlı olduğunuzu kabul etmiş sayılırsınız. 

İşbu sözleşme taraflara sözleşme konusu site ile ilgili hak ve yükümlülükler yükler ve taraflar işbu sözleşmeyi kabul ettiklerinde bahsi geçen hak ve yükümlülükleri eksiksiz, doğru, zamanında, işbu sözleşmede talep edilen şartlar dâhilinde yerine getireceklerini beyan ederler.

Platform yöneticileri sürekli denetim yapmaktadır. Sözleşmeye aykırı tutumların tespit edilmesi durumunda, içerik sahibi üyeliği sonlandırılacak ve ilgili içerik siteden silinecektir. Gözden kaçan durumlarda, iletisim@evimizdekibotanik.com e-posta adresine bildirerek veya sitenin en altındaki “İletişim” linkini kullanarak bizi haberdar edebilirsiniz. En kısa zamanda gerekli müdahale yapılacaktır.

A. İnteraktif Platform Kullanım Kuralları

Mesajlar ile kullanıcılarımız veya diğer üyelerimiz ile iletişim kurulabilir, mesaj içeriklerinde aşağıda belirtilen maddeler kullanılamaz:

 1. Talep edilmemiş reklam veya promosyon, bağış ya da spam metinleri,

2. Başka üyelere karşı, taciz veya istismar ya da ırkçılık ve ayrımcılık içerikli metinler,

3. Aynı şekilde, başka bir üyeyi ya da üçüncü bir şahsı küçültücü veya hakaret edici metinler,

4. Belirtilmesine rağmen, mesaj almak istemeyen kişilere mesaj gönderimi,

5. Müdahale, engelleme, içerik sahiplerinin işlerini baltalama amaçlı davranışları kapsar. Site tarafından şiddetle karşı çıkılmaktadır. Örnekleri aşağıdadır:

a) Mesaj ile diğer üyeleri uyarmak,

b) Kamusal alanda tartışmaya sebebiyet verecek şekilde, diğer üyeler ile anlaşmazlıkları paylaşmak ya da göstermek.

c) Taciz için atılan mesajlar.

Eğer bu ve benzer nitelikte mesajlar alırsanız, Site ile iletişime geçmelisiniz.

İçerik üretme, Komünite & Forum kullanım kuralları:

1. İstismar, tehdit, taciz içerikli veya anti-ırkçılık politikasını ihlal eden,

2. Edebe aykırı,

3. Özlük haklarına ve fikri mülkiyete karşı,

4. Yanıltıcı ya da yanlış herhangi bir içerik üretmekten kaçınılmalıdır.

5. Kullanıcılar Platform dahilinde bir bölüme devleti, milleti ya da herhangi bir marka, firmayı veya kurumu aşağılamayacağı gibi aynı şekilde olduğundan da üstün gösterecek metinler yazmamalıdır.

6. Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini, Devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını aşağılayan, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı bölücü, parçalayıcı propaganda ve faaliyetlerde bulunan kişi ve kurumları destekleyen veya bu faaliyette bulunmuş kişilerle alakalı herhangi bir içerik yazılamaz.

7. Üye olurken ahlaka aykırı isim seçmek, başkasının kullanıcı adı ile Platform’a katılmak; içeriklere tahrik edici, ahlaksız veya siyasi amaçlı yazılar yazmak uygunsuz kabul edilmektedir.

8. Başka Platformlara üye veya kullanıcı toplamak için yazılan Reklam Amaçlı Yazılar, Mesajlaşmalar uygunsuz kabul edilmektedir.

 1. Site platformu ve ilişkili sosyal medya platformlarda içerik yayınlayan içerik üreticilerinin hak ve yükümlülükleri aşağıdaki gibidir:

a) Evimizdeki Botanik sayfasında (https://evimizdekibotanik.com); Youtube kanalında, Facebook, Twitter, Instagram ve diğer her türlü sosyal medya hesaplarından biri veya birden fazlasında yayınlanması ve/veya paylaşılması için gönderilen veya bizzat Evimizdeki Botanik tarafından yayınlanan her türlü yazı, çeviri, fotoğraf, video, görsel, makale vb. dijital medya “İçerik” olarak tanımlanmaktadır. Bu içeriklerin, Evimizdeki Botanik yöneticileri haricindeki kişiler tarafından Evimizdeki Botanik’e gönderilmesi üzerine yayınlanması ve/veya paylaşılması “Katkı” olarak tanımlanmaktadır. Bu içerikleri üreten ve/veya Evimizdeki Botanik’e yayınlaması ve/veya paylaşması için gönderen kişiler “İçerik Üreticisi” olarak tanımlanmaktadır.

b) Evimizdeki Botanik’e yapılan her türlü Katkı gönüllülük esasına göre yapılmaktadır. 

c) Evimizdeki Botanik’e gönderilen İçeriklerin bütün hakları Evimizdeki Botanik’e aittir. Evimizdeki Botanik bu içerikleri dilediği gibi yayınlayabilir, kullanabilir, dağıtabilir, değiştirebilir, yayından kaldırabilir. İçerik Üreticileri; içeriklerinin telif, yayım, yayın, kullanım, dağıtım, vb. haklarını ve bu haklardan kaynaklanan reklam geliri, yayın geliri, vb. maddi gelirleri süresiz olarak Evimizdeki Botanik’e hibe etmiş sayılır. İçerik Üreticileri; ürettikleri ve Evimizdeki Botanik’e bizzat gönderdikleri İçeriklerin, “Evimizdeki Botanik için ve Evimizdeki Botanik’in kullanımı için” üretildiğini ve kendi rızalarıyla bu İçeriklerin Evimizdeki Botanik’te yayınlandığını kabul etmiş sayılırlar.

d) Evimizdeki Botanik’e gönderilen İçerikler’in, Evimizdeki Botanik tarafından editöryal düzenlenmeden geçirilmemiş ham ve orijinal halleri, İçerik Üreticisi tarafından Evimizdeki Botanik’ten izin alınmaksızın başka kaynaklarda da paylaşılabilir, kullanılabilir, dağıtılabilir.

e) İçerik Üreticileri, ürettikleri ve Evimizdeki Botanik tarafından yayınladıkları İçerikler için geriye dönük olarak telif hakkı talebinde bulunamazlar.

f) Evimizdeki Botanik, bu maddeleri gerekli gördüğü takdirde herhangi bir bildirimde bulunmaksızın değiştirebilir, geliştirebilir, çeşitlendirebilir.

g) Evimizdeki Botanik aracılığıyla İçerik yayınlayan ve İçerik Üreticisi konumuna geçen herkes, işbu şartları kabul etmiş sayılır. İşbu şartları kabul etmeyen İçerik Üreticileri, Evimizdeki Botanik’e İçerik göndermemelidir.

10. Forum içerikleri ile ilgili kurallar:

a) İmza Kuralları:

  • Forum linkleri veya üyelik isteyen ticari site linki yazılmamalıdır.
  • İmza içeriği, mesaj yazma kurallarını da içerir.
  • Yönetici, imzanız için sizi uyarabilir ya da kural dışı ise derhal müdahale edilir ve kurallar yöneticiler dahil herkes için geçerlidir.

b) Üye Resmi olarak politika, cinsellik, yasa dışı örgüt veya bir siyasi partinin simgesi olan resimler kullanılmamalıdır.

c) Site üyeleri yeni bir konu başlığı açmadan önce o konunun Forumda mevcut olup olmadığını kontrol etmelidirler. Aynı isimli veya aynı içeriği içeren konular açılmamalıdır.

d) Konu başlıklarını konunun içeriğini ifade eden şekilde seçilmesi gerekmektedir. İçeriği tanımlamayan veya doğru biçimde ifade etmeyen başlıklar Platform Yöneticileri tarafından uyarı yapılmaksızın silinebilir.

e) Platform Yöneticileri, paylaşılan komünite içeriğinin konusuyla ilgili olmayan bir bölümde yazıldığına karar verirlerse içeriği uygun bölüme taşıyabilir veya silebilirler. Uyarı ile kapatılan konuların devamı niteliğinde veya aynı içerikte konu açılmamalıdır.

f) Forum kurallarına uymayan üyelerin yazı yazması engellenecektir. Bu işlem ihtar verilmeden de yapılabilir.

g) Forum içerikleri seçki gönderilerden oluşmaz. Ancak, birçok sebepten ötürü, bazı içeriklerin Platform’da paylaşımı yasaktır. Komünite için legal risk oluşturan paylaşımlar ile Komünite değerleri ile örtüşmeyen, üyelere zarar verebilecek ya da temel olarak Evimizdeki Botanik ruhu ile uyuşmayan gönderiler de bu kapsamda yasaklı olacaktır.

h) Politika kararları karmaşık olabilir. Platform Yönetimi karar vermeden önce, muhtelif faktörleri değerlendirerek komünite için en doğrusunu seçmeye çalışır. Yaratıcı bir komünite olduğu için, ifade özgürlüğünde hata yapılabileceğini bilir. Platform, tartışma yaratabilecek yorumlara ve duygusal tepkilere yol açacağı bilinse de eğitici, tarihsel ve sanatsal içeriklere izin verme konusunda oldukça ılımlıdır.

B. Sorumluluklar

 1. Kullanıcı, sitenin kullanımında tersine mühendislik yapmayacağını ya da bunların kaynak kodunu bulmak veya elde etmek amacına yönelik herhangi bir başka işlemde bulunmayacağını, aksi halde ve 3. Kişiler nezdinde doğacak zararlardan sorumlu olacağını, hakkında hukuki ve cezai işlem yapılacağını peşinen kabul eder.
 2. Kullanıcı, site içindeki faaliyetlerinde, sitenin herhangi bir bölümünde veya iletişimlerinde genel ahlaka ve adaba aykırı, kanuna aykırı, 3. Kişilerin haklarını zedeleyen, yanıltıcı, saldırgan, müstehcen, pornografik, kişilik haklarını zedeleyen, telif haklarına aykırı, yasa dışı faaliyetleri teşvik eden içerikler üretmeyeceğini, paylaşmayacağını kabul eder. Aksi halde oluşacak zarardan tamamen kendisi sorumludur ve bu durumda ‘Site’ yetkilileri, bu tür hesapları askıya alabilir, sona erdirebilir, yasal süreç başlatma hakkını saklı tutar. Bu sebeple yargı mercilerinden etkinlik veya kullanıcı hesapları ile ilgili bilgi talepleri gelirse paylaşma hakkını saklı tutar.
 3. Sitenin üyelerinin birbirleri veya üçüncü şahıslarla olan ilişkileri kendi sorumluluğundadır.
 4. Kullanıcılar kendi kullanıcı adı ve şifrelerini korumakla sorumludurlar, başkası kullanır ve kural dışı içerik paylaşımı olursa siteden uzaklaştırılabilirler.

C. Fikri Mülkiyet Hakları

 1. İşbu Site’de yer alan ünvan, işletme adı, marka, patent, logo, tasarım, bilgi ve yöntem gibi tescilli veya tescilsiz tüm fikri mülkiyet hakları site işleteni ve sahibi firmaya veya belirtilen ilgilisine ait olup, ulusal ve uluslararası hukukun koruması altındadır. İşbu Site’nin ziyaret edilmesi veya bu Site’deki hizmetlerden yararlanılması söz konusu fikri mülkiyet hakları konusunda hiçbir hak vermez.
 2. Site’de yer alan bilgiler hiçbir şekilde çoğaltılamaz, yayınlanamaz, kopyalanamaz, sunulamaz ve/veya aktarılamaz. Site’nin bütünü veya bir kısmı diğer bir internet sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz.