Kasım 29, 2021 03:14
Ülker Fırtınası / Ağaçlardan suyun çekilme zamanı

Meteoroloji

Lokal hava tahmininin yanı sıra balkon ve/veya terasımızda bitki yetiştiriyorsak, hakim rüzgar, güneş cephesi ve benzeri faktörleri bilerek aşağıda yer alan rüzgar, yağmur ve sıcaklık tahminlerini düzenli olarak takip etmek oldukça faydalı olacaktır.
Başlat butonuna tıklayarak anlık değişimleri görebilir, değişkenleri ayarlayabilir ve "+" sembolüne basarak, haritayı sürükleyerek bölgenize daha yakından bakabilirsiniz.

Bitkilerimizi don tehlikesi geçtikten sonra dışarıya çıkarmak* ya da tüm mevsimlerde dış mekanda tutmak istiyorsak, mutlaka yaşadığımız bölgenin “hardiness zone / minimum sıcaklık – don takvimi” değerini bilmeliyiz. Sıcaklık etkeni hakim rüzgar, güneş cepheleri ve balkonumuzun ne kadar korunaklı olduğu durumu ile değişiklik gösterecektir. 

*Bitkilerimizin güneşten zarar görmemesi ve yanmaması için onları kademli olarak güneşle buluşturalım: ilk hafta pencere önü, ikinci hafta balkonda gölgede, üçüncü hafta güneşte gibi.
Google aramalarda "xx plant hardiness zone" şeklinde bitki özelinde sonuçlara ulaşabilir ve eğer belirtilen hardiness zone değerine eşit ya da daha düşük değerde bir bölgede yaşıyorsak bitkimize 4 mevsim dış mekanda bakabiliriz.

Örnek: Karşıyaka-İzmir hardiness zone değeri 9a'dır.
"agave americana hardiness zone" araması yapıldığında arama sonuçlarında 8a'dan 11b'ye kadar uygun oluduğu gözükmektedir. Bu sebepten ötürü bu bitkiyi rahatlıkla dış mekanda yetiştirilebiliriz.
Değerler tutmadığında aramımızı " xx plant minimum temperature" ya da "xx plant cold-hardy" olarak yaptığımızda en düşük tolere edeceği sıcaklığı öğrenir ve minimum değer gerçekleşmeden hemen önce bitkimizi içeriye taşıyabiliriz.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü - Türkiye Don Takvimi 

ilkbahar en geç, sonbahar en erken don tarihleri ve şehir grafiklerine ulaşın

Weather Spark - detaylı aylık, günlük ve saatlik grafikler

Bölgenizin iklim özeti,

Sıcaklık bilgileri & dünyanın başka kıtalarından eş şehirleriniz,

Toplam güneşlenme süreleri,

Nem, rüzgar, su sıcaklık değerleri,

Yetiştirme sezonları,

Güneş enerjisi ve akla gelebilecek ayrıntılı tüm meteorolojik bilgiler.

 

*Tüm sıcaklık değerleri Fahrenheit veya Celcius olarak ayarlanabilmektedir.

Avrupa Don Haritası - Hardiness Zones for Central Europe, Heinze, W., Schreiber, D. (1984)

5 Günlük Lokal Hava Tahmini

Rüzgar
 • Şiddetli rüzgar durumlarında saksıların devrilmesini engellemek ya da diğer elemanları sabitlemek için jüt ipi ya da metal kelepçelerden yardım alalım. Ayrıca bu jüt iplerimizi sarılıcı bitkilerimize ve uzamış dallara destek amaçlı da kullanabiliriz.
  •  
 • Toprak uçuşması ve yabancı ot bürümesini azaltmak için bitkilerimizin saksıdaki görünen toprak yüzeylerini kapatalım. Asidik toprak ihtiyacına uygun olacak şekilde çam kabuğu ile malçlama ya da lav taşı ile dekoratif bir görüntü tercih edebiliriz. Ayrıca bu yöntemle sulama sıklığımız ve nem kaybımız da daha az olacaktır.
Yağmur
 • Yağan yağış miktarı sulama rutinlerimizi genellikle etkilemeyebilir, sulama esnasında doğrudan toprak sulandığı için litre bakımından bitki daha fazla su alıyor olabilir, bu sebepten yağış miktarını (mm) mutlaka değerlendirelim.
  •  
 • Yağmurda ıslanmasına karşın yıkanabilir doğal tekstil ürünleri ile balkonumuzu dekore edelim.
Güneş
 • Güneşten koruyamayacağımız alanlarda ağarabilecek doku ve renkleri tercih etmemeye çalışalım. Şiddetli sıcaklıklardan etkilenebilecek mobilyalarımızı iç mekana taşıyabileceğimiz boyutlarda seçerek de bu durumdan kolaylıkla kaçınabiliriz.
  •  
 • Sebze veya meyve yetiştiriyorsak güneşten maksimum derecede faydalanmak için kuzey-güney doğrultusunu tercih edelim. Sulama ve güneş ihtiyaçlarının oransal olarak iç mekan salon bitkilerinden oldukça yüksek olduğunu göz ardı etmeyelim.
Sıcaklık
 • Bitkilerin uyanması, arıların polen toplaması gibi ekosistem faktörlerini etkilemesinin yanı sıra güvelerin yumurtlaması, çiçeklenme ve adaptasyon etkilerinin ortaya çıkmasını da doğrudan etkilemektedir.
  •  
 • Bitkilerin soğuktan etkilenmeleri kademeli olabilir, kimi bitki toprak altındaki sıcaklık ile kışı geçirebilirken kimisi toprak üstü sıcaklık düşüşlerinden ölümcül derecede etkilenebilmektedir.
 •  
"3. Bahar" Mayıs 1, 1992 - Karşıyaka - Zuhal Özgün
USDA Hardiness Zones
Web Sitesinde
çerezler kullanılmaktadır.

Kabul et butonuna tıkladığınızda,
kullanıcı deneyimini geliştirmek & web sitesinin daha verimli çalışmasına katkı sağlamak adına
trafik bilgilerinizi paylaşmış olacaksınız.